18 Eylül 2007 Salı

Lomografi Üzerine


Lomografi


Sanat her zaman ağdalı dramları, büyük aşkları, sadece çok şanslı veya şanssız olanların yaşadığı sıra dışı olayları mı konu alır? Hiç bir sanatsal ve estetik nitelik barındırmayan sıradan konular sanatın ilgi alanına girmez mi? Bugün bu sorulara rahatlıkla yanıt verebiliyoruz. Evet; sıradan, çirkin belki de yakışıksız olan da sanata dahil edilebilmekte. Bu durum sanatta kimi zaman yapı-bozumcu bir yaklaşımla karşımıza çıkıyor. Esas amacı “kamuoyunu şaşkınlığa düşürmek ve sarsmak” olan dadaizm ekolünün ünlü temsilcisi Marcel Duchamp’ın “bisiklet tekerleğini” ve yaygınca bilinen “ters duran bir pisuvarı” sergisilemesi bu yapı-bozumculuğa işaret ediyor. Sanat tarihinde bu tarz üretimlere “tukaka” demeden önce biraz düşünmek, nesnel ve de tarihsel bakmak faydalı olabilir. Sanatçı en azından alışılmış estetikçiliğe karşı çıkıyor ve burjuva değerlerinin tiksinçliğini vurgulamaya çalışıyor. 90’lı yıllarda popüler olmaya başlayan lomografi de benzer ve aynı zamanda farklı bir etkilenmenin sonucu. Önce içeriğini açıklamakta fayda var tabi; Lomografi hikayesi, söylentiye göre KGB ajanlarınca kullanılmak üzere üretilen sovyet üretimi bir fotoğraf makinası olan “lomo lc-a(lomo compact automat)”ya dayanıyor. Lc-a sıklıkla kullanılan, geleneksel 35mm film ve bir kaç ufak pille çalışan, oldukça basit bir mekanizmaya sahip 50 gramdan ağır olmayan bir fotoğraf makinesi. Plastik merceği ve ilginç etkilerle şekillendirdiği farklı fotoğraf dokusu üreten bir makina olarak 1991 yılında Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret eden bir grup Viyana’lı öğrenci tarafından keşfedilince, Lc-a batıda da yaygınlaşmaya başlıyor ve zamanla bir alt-kültür oluşturuyor. 1994 yılında New York ve Moskova'da açılan ilk Lomo sergilerinin ardından kendine has bir doku üreterek çalışan bu makinanın kullanıcıları Lomografi akımını tanımlıyorlar. Lomografik görseller üreten tek makina Lc-a değil. Holga, Holga 35mm, Actionsampler, Frogeye, Pop-9, Oktomat, Fisheye, Fisheye2, Colorsplash, Colorsplash Flash, F-stop Bang, SuperSampler, Horizon 202, Seagull, TLR ve Smena 8M gibi modeller de tercih edilmekte (Avusturya'lı Lomographische AG, Lomography markasını ticari anlamda saklı tutmaktadır). Günümüzde lomografi meraklısı kişi sayısı hiç de az değil. Dünyanın her yerinden binlerce üyeye sahip lomography.com sitesinin üye sayısı hala hızla artmakta. Dünya'nın en popüler göresel sanat paylaşım sitesilerinden Deviantart’ta da arama motoruna “Lomo” yazınca karşımıza bu kelimeyle etiketlenmiş sayısız fotoğraf, fotoğrafçı hatta grup çıkmakta (http://lomography.deviantart.com/ ). Lomografi akımın 10 tane de temel kuralı var;

  1. Nereye gidersen git, Lomo'n yanında olsun.
  2. Her zaman kullan, gece/gündüz.
  3. Lomografi hayatınıza bir müdahale değil onun bir parçası olsun.
  4. Bel hizasından çekim yap.
  5. Mümkün olduğunca yakından çek.
  6. Düşünme.
  7. Hızlı ol.
  8. Çekerken çıkacak sonucu umursama.
  9. Aslında çıktıktan sonra da...
  10. Kuralları boşver.

Lomografi "düşünme, çek" anlayışını temel alan bir fotoğraf anlayışı yarattı. Rastgele, yakın-plan, her tür bozulma etkisine açık, net olmayan ve genellikle doğal olmayan renklerden oluşan lomografikler kendi içinde, bu yaklaşıma bağlı bir estetik içinde değerlendirilmekte. Yani yazının başında yapı-bozumu olarak sözü edilen kurallara karşı çıkış ve onları tepe taklak etme anlayışı lomografi için de geçerli. Fakat lomografinin belki de eksiği bu karşı çıkmanın farkındalığında olmaması. Akımın, çıkışı itibariyle olmasa da uygulanış itibariyle amacının “kabul edilenin aksi yönünde davranarak kafa karıştırmak” değil “olabildiğince üret ve ürettiğini hızlıca tüket” anlayışı çerçevesinde şekillendiğini görüyoruz. Bu durum da 2000’li yıllarda yaşayan, günde sayısız reklamın ve işlevsiz bilginin görsel ve işitsel bombardımanına maruz kalan bizlere hiç de yabancı değil. Aslında her aklı selim bireyin rahatlıkla kavrayabileceği gibi, pazar (ya da sistem..Adını ne koyarsanız koyun) bizden düşünmeden tüketmemizi, daha da çok tüketmemizi istiyor. Lomografi yapı-bozumu niteliğiyle var olmaya çalışsa da tam da bu noktada sisteme yenik düşünüyor ve belki de onu yeniden üretiyor. Kendisi başlı başına bir pazar oluyor. Bazı internet sitelerinde, maliyeti 10 doları bile zorlayamayacak olan bir fotoğraf makinası olan lc-a 150 Avro’dan satılıyor. Sonradan üretilen eşantiyonlarının (kılıf, balık gözü lens, colorsplash flaş vs.) bile fiyatları dudak uçuklattırıcı (size de i-pod’u hatırlatmadı mı?). Bu durum da amaçla-sonuç arası bir çelişki yaratıyor. Günümüzde en sert sistem mualifliğinin bile kurumsallaşınca bir pazar konusu haline geldiği düşünülünce lomografiyi çok da suçlamamak gerekiyor belki de. Öyle ya da böyle her hangi bir cebinize sığabilecek büyüklükte bir makinayla kadraj ve pozlama üzerine düşünmeden rahatlatıcı çekimler yapmak ve çekimlerin enteresan sonuçlarını görmek oldukça keyifli. Sonuçta kimse verili öğretileri uygulamak zorunda değil. 10. kuralı hatırlayalım: Kuralları boşver!


1988 üretimi bir LOMO LC-A


Basit bir balık gözü lensin LC-A’ya eklemlenmesiyle oluşturulmuş lomografik bir çalışma. Balık gözü lensin oluşturduğu deformasyon dikkat çekici.


Aynı kareyi üst üste pozlama tekniği ve yansıma çekimleri Lomo meraklılarınca çokça tercih edilir.Lc-a lensinin oluşturduğu siyah vinyet etkisi fotoğraftaki yalnızlık ve melankoli hissini güçlendirmiş. Lomografi kuralları düşünüldüğünde fazla titiz bir lomograf.
(Wikipedia kaynak olarak kullanılmıştır.)

5 yorum:

on the run* dedi ki...

merhaba, acaba lomolardan ankara'da bulmak mümkün mü, bir fikriniz var mı?

lomografi dedi ki...

Çeşitli lomo fotoğraf makinesi modelleri için aşağıdaki bağlantıya göz atınız.
http://dukkanlar.gittigidiyor.com/Lomografi/

emel ak dedi ki...

www.lomonomo.com

sitesinde de oldukça fazla çeşit var

Can Tüzün dedi ki...

www.lomonomo.com sitesinden diana'mı aldım. Çok ilgilendiler. Çok teşekkürler. Oldukça çok çeşit var. 1 yıl garanti veriyorlar ve 15 gün içinde koşulsuz geri iade edebiliyorsunuz.

Onur Dinçer dedi ki...

Lomo LCA 549 TL ha? Ne kadar da ilginç. Ben 2 sene önce 40 liraya almıştım. Kimseye tavsiye etmem!